Kiedy potrzebujemy geodety na budowie?
Znowelizowana ustawa Prawo budowlane uściśla minimalne wymagania, dotyczące obecności geodety w procesie budowlanym. Zostało w niej też jasno określone kto odpowiada za zapewnienie tych usług w trakcie budowy.
W tym artykule dowiesz się kiedy potrzebujesz geodety i jak powinny przebiegać prace geodezyjne na Twojej budowie.
Zachęcamy do lektury!
Jakie podstawowe prace wykonuje geodeta na budowie?
W myśl ustawy, inwestor zobowiązany jest do zapewnienia mapy do celów projektowych na potrzeby wykonania projektu budowlanego. Do podstawowych obowiązków kierownika budowy należy zorganizowanie obsługi w zakresie pozostałych czynności geodezyjnych wykonywanych w trakcie budowy obiektu budowlanego, w szczególności dotyczących wytyczenia obiektu budowlanego w terenie, wykonywania pomiarów kontrolnych oraz pomiarów ewentualnych przemieszczeń i odkształceń obiektu budowlanego. W przypadku, gdy kierownik budowy nie jest wymagany, obowiązki te przejmuje inwestor. Jaka jest rola kierownika budowy dowiesz się z innego artykułu.
Budowa domu HomeKONCEPT 66 A Pani Klaudyny i Pana Artura (do śledzenia tutaj).
Wykonanie mapy do celów projektowych przez geodetę na budowie
Pierwszym opracowaniem geodety przy budowie domu, jakie będzie potrzebne w procesie budowlanym jest mapa do celów projektowych. Na jej podstawie zostanie usytuowany budynek i powstanie zagospodarowanie terenu.
Mapy do celów projektowych wykorzystywane w procesie budowlanym powinny być opatrzone klauzulą urzędową, określoną w przepisach prawa geodezyjnego i kartograficznego. Klauzula stanowi potwierdzenie przyjęcia materiałów lub zbiorów danych, w oparciu o które mapy te zostały sporządzone, do państwowego zasobu geodezyjnego i kartograficznego. Wystarczające jest również oświadczenie wykonawcy prac geodezyjnych o uzyskaniu pozytywnego wyniku weryfikacji.
Obiekty, które wymagają geodezyjnego wyznaczenia w terenie, a po wybudowaniu – geodezyjnej inwentaryzacji powykonawczej – określa Prawo budowlane. Są to obiekty budowlane, wymagające decyzji o pozwoleniu na budowę czyli m. in. budynki mieszkalne, sieci i przyłącza.
Tyczenie budynku
Kolejny moment kiedy potrzebny jest geodeta, odbędzie się po uzyskaniu pozwolenia na budowę lub zgłoszeniu budowy. Aby wykonać wykopy i fundamenty Twojego domu niezbędne jest wytyczenie budynku. Osie budynku zaznaczane są w terenie na tzw. ławicach. Potrzebny będzie również reper wysokościowy, określający wysokość nad poziomem morza. W odniesieniu do tej wysokości, zgodnie z projektem będzie ustalone zero budynku, a następnie poziom jego posadowienia. Przed wykonaniem tyczone będą również elementy zagospodarowania terenu, takie jak instalacje zewnętrzne, ogrodzenie, drogi, powierzchnie utwardzone, itp.
Prace geodezyjne na budowie domu z projektu HomeKONCEPT.
Zakończenie budowy z geodetą
Geodeta na budowie również jest niezbędny do zawiadomienia o zakończeniu budowy obiektu budowlanego lub wniosku o udzielenie pozwolenia na użytkowanie, inwestor jest zobowiązany dołączyć dokumentację geodezyjną. Zawiera ona wyniki geodezyjnej inwentaryzacji powykonawczej, w tym mapę oraz informację o zgodności usytuowania obiektu budowlanego z projektem zagospodarowania działki lub terenu lub o ewentualnych odstępstwach od tego projektu.
Osoby wykonujące czynności geodezyjne na terenie budowy powinny potwierdzić zakres swoich prac wpisem w dzienniku budowy. Co bardzo istotne, wszystkie czynności geodezyjne muszą być wykonywane przez osobę posiadającą odpowiednie uprawnienia w dziedzinie geodezji i kartografii. Wykonywanie prac i czynności geodezyjnych reguluje ustawa z dnia 17 maja 1989 r. – Prawo geodezyjne i kartograficzne Dz.U. 1989 nr 30 poz. 163 z późn. Zmianami).
Przeczytaj także nasz artykuł o tym jak ustawić dom na działce.
Komentarze
Brak komentarzy
Musisz być zalogowany aby dodawać komentarze.