5 zalet projektu domu z płaskim dachem
Dach zdecydowanie wpływa na wygląd zewnętrzny domu i jest jednym z tych elementów, który może budzić nasze zainteresowanie danym projektem. Jego kształt podkreśla walory estetyczne całej bryły budynku i uwydatnia styl, w którym został zaprojektowany. W polskim budownictwie dominują dachy dwu- lub wielospadowe i z takimi jesteśmy na co dzień oswojeni. Jednak coraz większą popularnością cieszą się minimalistyczne domy z płaskim dachem, które stały się symbolem nowoczesnej i niecodziennej architektury. Ich niebanalny charakter sprawia, że wyróżniają się na tle domów budowanych jakiś czas temu. Intrygują nas swoim wyglądem i przyciągają uwagę… są inne i wyjątkowe. Ich oryginalny wygląd to tylko jedna z zalet, a jest ich o wiele więcej… W tym artykule przedstawiamy najważniejsze z nich i radzimy o czym warto pamiętać decydując się na dom z płaskim dachem.
- Dom z płaskim dachem, a oszczędność – miejsca i gotówki w portfelu
- Twoja osobista doza luksusu
- Spektakularne tarasy na piętrze
- Nowoczesny design
Zanim wybierzesz projekt z płaskim dachem…
Projekt domu z płaskim dachem, a oszczędność
Oszczędność w projektach domów z płaskim dachem możemy odnaleźć przynajmniej w trzech aspektach. Po pierwsze koszt budowy dachu. Dach płaski w porównaniu z dachem stromym może być tańszy w wykonaniu nawet do 20 %. Wynika to z jego prostoty, mniejszej powierzchni, użytych materiałów czy braku takich elementów jak lukarny. Dach wielospadowy będzie bardziej skomplikowaną konstrukcją co przekłada się bezpośrednio na koszty. Oszczędność występuje przede wszystkim w przypadku domów parterowych, gdzie w domach z płaskim dachem koszty są zdecydowanie niższe niż w przypadku budynków przykrytych dachem dwu- lub wielospadowym. W przypadku domów piętrowych, porównując z domami z poddaszem użytkowym może i mamy niższe koszty wykonania dachu, ale za to mamy więcej ścian do wymurowania i wykończenia – co przekłada się na wyższe koszty. Ale za to mamy wygodniejszą przestrzeń do zagospodarowania… Także to nie takie oczywiste ;). Po drugie efektywność energetyczna budynku. Odpowiednio zrealizowany i zaizolowany płaski dach będzie stanowił doskonałą izolację termiczną. Jego kształt wpływa także na niższy współczynnik kształtu budynku (A/V), co pozytywnie wpływa na bilans energetyczny budynku.
Po trzecie powierzchnia użytkowa najwyższej kondygnacji. Obecność skosów na najwyższym piętrze budynku z dachem wielospadowym może pomniejszyć jego powierzchnię użytkową. Nie dzieje się tak w przypadku dachu płaskiego. Mamy pełne możliwości aranżacji. Największe korzyści poczujemy w tym aspekcie przy mniejszych domach. Należy jednak zauważyć, że ten punkt nie ma zastosowania w przypadku domów parterowych – w których to parter zawsze ma pełną wysokość, niezależnie od rodzaju dachu.
Nowoczesność i luksus
Przeglądając gotowe projekty domów rozbudzamy marzenia. Inspirujemy się i sprawdzamy, który rozkład pomieszczeń, kształt bryły, a także dachu jest najbliższy naszym gustom. Współczesne domy z płaskim dachem (a szczególnie zaprojektowane przez HOMEKONCEPT ) przyciągają nowoczesnym charakterem i z pewnością mogą stanowić synonim luksusu. Płaski dach idealnie współgra z dużymi przeszkleniami. Świetnym przykładem domu, w którym dwukondygnacyjne okno stanowi piękny element jest projekt HOMEKONCEPT 83. Ze względu na ogromne rozmiary przeszklenia wpuszczamy do środka domu maksymalnie dużo dziennego światła nieograniczonego skosem dachu. Dom z płaskim dachem i dużymi oknami jest wyjątkowy, pomieszczenia są doświetlone i dodatkowo optycznie powiększone. Duże przeszklenia wkomponowane w bryłę z płaskim dachem nadają jej dodatkowo lekkości i delikatności.
Słoneczna willa w nowoczesnym stylu – projekt z płaskim dachem HOMEKONCEPT 83.
AUTOR PROJEKTU: ARCH. JACEK NIEBIESZCZAŃSKI
Taras nad garażem
Taras to nie bez przyczyny bardzo pożądany element nowoczesnego domu. W zależności od położenia i aranżacji może stać się dodatkową jadalnią na świeżym powietrzu, miejscem rodzinnego grillowania, wieczornej imprezy z przyjaciółmi lub zaciszną oazą spokoju. Dlatego, jeśli garaż twojego domu nie jest „ukryty” w bryle budynku i ma płaski dach warto przemyśleć umieszczenie na nim właśnie tarasu. Na widocznym z okien domu garażowym dachu możesz urządzić także mini ogród lub tak zwany zielony dach z niską roślinnością.
Piękne doznania widokowe zapewni swoim mieszkańcom dom HOMEKONCEPT 74, w którym narożny taras na piętrze zaprojektowaliśmy z dwóch stron bryły domu i ma powierzchnię ponad 96 m2. Domownicy mają do niego dostęp zarówno z sypialni jak również – co jest niezwykle wygodne – z łazienki i pralni.
Idealna geometria domu piętrowego z płaskim dachem HomeKONCEPT 74.
AUTOR PROJEKTU: ARCH. JACEK NIEBIESZCZAŃSKI
Nowoczesny design
Zalet projektów z płaskim dachem jest wiele, a ich minimalistyczny wygląd sprawa, że wpisują się w ten bardzo modny trend w architekturze.
Do tych projektów pasują wciąż modne odcienie szarości, bieli w połączeniu z naturalnymi materiałami. Drewno, kamień i pnąca się po elewacji, zdobiąca tarasy zielona roślinność ocieplą wizerunek domu. Nadadzą mu elegancji i subtelności. Prostą formę architektoniczną wzbogaconą ozdobnym belkowaniem czy pergolami, magicznie zamienią w dom marzeń. Dodatkowo sprawia, że nasz dom będzie wyróżniał się nowoczesnością i oryginalnością na tle tradycyjnych budynków w sąsiedztwie.
Parterówka z płaskim dachem ozdobiona belkowaniem – HomeKONCEPT 73.
AUTOR PROJEKTU: ARCH. JACEK NIEBIESZCZAŃSKI
O tym warto pamiętać!
Pamiętajmy o zapoznaniu się z Miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego jeszcze zanim kupimy działkę, aby mieć pewność, że nasz projekt domu z płaskim dachem może być na niej wybudowany. Nie w każdym miejscu jest to możliwe, niektóre plany zawierają ograniczenia co do typu możliwej zabudowy czy wymaganego stopnia nachylenia połaci dachowej. Mając to na uwadze unikniemy niepotrzebnego stresu i ewentualnych rozczarowań.
Nie jest łatwo zdecydować się na konkretny projekt. Przeglądając kolejne mamy wrażenie, że wszystkie są doskonałe, idealne i piękne. Tu łatwo dać się ponieść emocjom. Dlatego zachęcamy do kontaktu z naszymi doradcami, z przyjemnością odpowiedzą na pojawiające się pytania i pomogą Ci w wyborze projektu Twojego wymarzonego DOMU.
Komentarze
Brak komentarzy
Musisz być zalogowany aby dodawać komentarze.