Aranżacja pokoju dziecięcego

Każde dziecko potrzebuje prywatnej przestrzeni, która stanie się bezpiecznym azylem, komfortowym miejscem do nauki i zabawy, relaksu, spotkań z rówieśnikami. Istotne jest zaaranżowanie pokoju zgodnie z wiekiem dziecka, czyli jego indywidualnymi potrzebami, preferencjami i możliwościami. W przypadku wyposażania i przystrajania pokoju dziecięcego można świetnie się bawić, nie ograniczając własnej wyobraźni. Warto stworzyć przestrzeń, która będzie zachęcać do rozwoju pasji. Oczywiście trzeba pamiętać o tym, że to dziecko ma czuć się jak najlepiej w swoich czterech kątach. Nawet w przypadku małego dziecka lepiej wystrzegać się infantylności.

Pokój dziecięcy dostosowany do potrzeb i preferencji użytkownika

Nie ma jednego uniwersalnego pomysłu na aranżacje pokoju dziecięcego dla dziewczynki/chłopca, które będą odpowiednie dla wszystkich dzieci. Każdy jest inny, ma swoje indywidualne potrzeby, preferencje i zainteresowania. Niektórzy rodzice decydują się na wystrój wnętrza w oparciu o płeć dziecka. W pokojach dziewczynek dominuje kolor różowy, z kolei u chłopców niebieski. Takie rozwiązanie sprawdzi się przy niemowlaku, ale starsze dziecko wymaga już bardziej spersonalizowanej aranżacji. Wbrew pozorom nie jest łatwo stworzyć przytulną i funkcjonalną przestrzeń dla swojego dziecka. Wraz z wiekiem zmieniają się jego oczekiwania, pojawiają się nowe pasje. Trendy w branży wnętrzarskiej również podlegają modyfikacjom. Można oczywiście urządzić pokój tematycznie, zgodnie z zainteresowaniami dziecka. Jedne dzieci interesują się zwierzętami, inne samochodami, a jeszcze inne podróżowaniem itd.

Gdzie szukać inspiracji?

Jest wiele sposobów na aranżacje pokoju dziecięcego dla chłopca i dziewczynki, ale jeśli rodzice nie mają jasno sprecyzowanego pomysłu, to zawsze warto poszukać inspiracji. Nie brakuje ich na różnych stronach internetowych. Nie zawsze można skorzystać z usług specjalisty w postaci projektanta wnętrz. Warto wzorować się na gotowych rozwiązaniach, czerpać inspiracje z projektów dostępnych w mediach społecznościowych, magazynów dotyczących wystroju wnętrz. Dostępne są rozmaite platformy internetowe stanowiące źródło inspiracji, porad i aktualnych trendów.

Jaką wybrać kolorystykę?

Do pokoju dziecka najlepszym rozwiązaniem jest uniwersalne tło. Stonowana kolorystyka stanowi idealną bazę, do której będzie wszystko pasować. Warto wobec tego zdecydować się przede wszystkim na biel, szarość, odcienie drewna, pastele. W celu ożywienia aranżacji wystarczy zastosować mocniejsze akcenty. Wprowadzą one przytulność do pomieszczenia. Sprawdzą się kolorowe zasłony i poduszki, pościel, fotel, dywan. Można również pozostawić jedną ścianę w bardziej wyrazistym kolorze. Żółty pobudza kreatywność, z kolei błękit pomaga się skoncentrować, zieleń poprawia nastrój.

Do wypoczynku najlepiej sprawdzają się delikatne barwy, które pozwalają się wyciszyć. Istotne jest, aby nie przesadzać z ilością barw. Zaleca się ograniczyć do maksymalnie trzech kolorów. Już same zabawki i inne przedmioty w pokoju dziecka są wystarczająco kolorowe. Nadmiar da efekt odwrotny do zamierzonego, wprowadzi chaos. Świetnie sprawdzają się również fototapety, które szybko i skutecznie odmieniają wystrój wnętrza. Powinny mieć one zmywalną powierzchnię i być odporne na uszkodzenia. Wybór jest ogromny, można przebierać w motywach bajkowych, samochodach, różnych zwierzętach. Dekoracje ścienne w pokoju dziecka zaleca się stosować z umiarem.

pokój dziecięcy w projekcie domu homekoncept 92 - widok na biurko
pokój dziecięcy w nowoczesnym domu jednorodzinnym homekoncept 92 - widok na ściankę wspinaczkową
projekt pokoju dziecięcego w domu jednorodzinnym homekoncept 92- widok na okno

Pokój dziecięcy w projekcie domu nowoczesnego HOMEKONCEPT 92

Co na podłogę w pokoju dziecięcym?

Istotną kwestią w pokoju dziecka jest także to, z jakiego materiału została wykonana podłoga. Najczęściej wybór pada na naturalne drewno, ekologiczne i wytrzymałe. Jest to świetne rozwiązanie także dla małych alergików, gdyż podłoga drewniana nie elektryzuje się ani nie ma tendencji do przeciągania drobinek kurzu. Można również zdecydować się na panele laminowane, które będą odporne na uszkodzenia mechaniczne. Jak wiadomo, w pokoju dziecięcym łatwo o spadnięcie na podłogę czegoś ciężkiego. Panele laminowane nie są podatne na zarysowania, można liczyć na mnogość kolorów i wzorów. Występują nawet w wersji typowo dziecięcej. Tańszym rozwiązaniem będzie położenie wykładziny o elastycznym podłożu. Łatwo utrzymać ją w czystości, jest miękka i szybka w montażu. Sporą popularnością cieszy się też syntetyczna trawa, która do złudzenia przypomina prawdziwy trawnik. Jest wytrzymała, przyjemnie się po niej chodzi boso, amortyzuje upadki. Będzie to ciekawy zamiennik dla wykładziny dywanowej.

Jakie meble do pokoju dziecka?

Meble do pokoju dziecięcego powinny być przede wszystkim bezpieczne, ergonomiczne i funkcjonalne. Najlepszym rozwiązaniem będą elementy wyposażenia z drewna ze względu na gładką powierzchnię, naturalność, ponadczasowość, uniwersalność. Mnogość gatunków i wybarwień sprawia, że nie ma problemu z dopasowaniem mebli do aranżacji wnętrza. Pod względem ekonomicznym najlepszym rozwiązaniem będzie zdecydowanie się na meble utrzymane w stonowanej kolorystyce, które stanowią neutralną bazę dla pozostałych elementów wyposażenia. Godne uwagi są meble modułowe, których układ można dowolnie modyfikować, rozbudowywać.

 

Nie zaleca się kupowania mebli typowo dziecięcych, z motywem bajkowym, w kształcie samochodu lub domku, gdyż po paru latach konieczne staje się wymienienie wszystkiego na coś bardziej młodzieżowego. W pokoju dziecięcym nie zawsze jest wystarczająco miejsca na postawienie szafy, dlatego świetną alternatywą będzie komoda z szufladami i szafkami. Pamiętać należy o tym, aby była ona pojemna, pomieściła wszystkie rzeczy. W pokoju dziecka nie może zabraknąć oczywiście łóżka. W przypadku trzylatka można już zdecydować się na zakup mebla pełnowymiarowego, który posłuży przez wiele lat.

Co przyda się w strefie do zabawy?

Przy aranżowaniu pokoju dziecięcego zaleca się podzielić pomieszczenie na strefy. Będzie to dużym ułatwieniem i pozwoli na zachowanie harmonii. Warto wobec tak wydzielić strefy do nauki, zabawy, relaksu, spotkań z przyjaciółmi. Świetnie nadaje się huśtawka w pokoju dziecka, która zapewnia mnóstwo zabawy. Dostępne są również rozmaite konstrukcje z miejscami do chowania się, ze zjeżdżalnią. Można także zdecydować się na piętrowy domek dla lalek dla dziewczynki lub do gotowania, warsztat dla majsterkowicza. Wspaniałą opcją są tablice i naklejki kredowe, po których dziecko może rysować oraz ścianka wspinaczkowa pozwalająca rozładować energię. W pokoju dziecka przyda się drabinka gimnastyczna. Ruch to zdrowie, ale nie zawsze jest możliwość wyjścia na zewnątrz. Dzieci uwielbiają również namioty tipi, puszyste pufy w kształcie dużej piłki. Podłoże do zabawy powinno być miękkie.

Jak zaaranżować miejsce do nauki?

Starsze dzieci potrzebują kącika do nauki, w którym znajdzie się przede wszystkim ergonomiczne biurko i wygodne krzesło. Najlepiej sprawdzają się meble z regulacją, aby dostosować je do wzrostu dziecka. Warto ustawić biurko przy oknie, aby nic nie blokowało dostępu do światła. Przyda się także tablica korkowa, pomocne są rozmaite organizery ułatwiające utrzymanie porządku. Nie może zabraknąć również odpowiedniego oświetlenia, przede wszystkim punktowego w postaci lampy biurkowej. Godne polecenia są modele LED z regulacją natężenia światła i jego barwy. Przyda się także regał na książki i inne przedmioty.

Komentarze

Brak komentarzy

Musisz być zalogowany aby dodawać komentarze.

powrót do artykułów
Zaciekawił Cię ten artykuł

Zobacz inne artykuły

STREFA PARTNERA HK
12 listopada 2024

Bramy do zadań specjalnych

STREFA PARTNERA HK
12 listopada 2024

SIMPLA – dachówka ceramiczna, która podkreśla nowoczesny styl architektury domów HOMEKONCEPT

HOMEKONCEPT INSPIRUJE
2 września 2024

Wygodnie i efektywnie – o co zadbać w miejscu do pracy i nauki