Jak urządzić mały dom? Porady, które pomogą oszczędzić Ci miejsce
Decyzja o zamieszkaniu w niewielkim domu to coraz częściej świadomy wybór, a nie konieczność. Inwestorzy doskonale zdaje sobie sprawę, że nawet mniejszą przestrzeń można zaprojektować w taki sposób, aby każdy z domowników czuł, że ma swój wymarzony kąt. Jednocześnie wielu zadaje sobie pytanie – jak urządzić mały dom, by go nie zagracić? Mamy dla Was garść porad, dzięki którym finalny efekt aranżacji zrobi na każdym wielkie wrażenie!
Popularność małych domów jednorodzinnych
Minimalizm to trend, który przejawia się w wielu aspektach współczesnego życia. Z powodzeniem przeniknął on również do budownictwa jednorodzinnego. Coraz więcej inwestorów zamiast zakupu mieszkania w bloku, wybiera domy do 150 m2 o komfortowo zaprojektowanej powierzchni użytkowej. Są one przytulne, ekonomiczne w budowie i – co istotne – swoją funkcjonalnością nie odbiegają ani trochę od większych budynków jednorodzinnych.
Panoramiczne przeszklenia
Przeszklenia stosowane we współczesnym budownictwie mieszkaniowym wywodzą się z architektury modernistycznej. W niebywały sposób nadają wnętrzu przestronności, przez co tego typu rozwiązania bardzo chętnie są wykorzystywane w projektach obiektów użyteczności publicznej, jak i małych jednorodzinnych domów. Zatarcie granicy pomiędzy przestrzenią domu a jego otoczeniem, to idealna opcja dla właścicieli malowniczych działek. Za przykład może posłużyć projekt HOMEKONCEPT 66 A G1, w którym zastosowano duże dwukondygnacyjne przeszklenie od strony ogrodu, zapewniające panoramiczny widok. Nie sposób oprzeć się wrażeniu, że krajobraz wokół to integralna część tego konceptu.
Dwukondygnacyjne przeszklenie fantastycznie otwiera wnętrze domu HomeKONCEPT 66 A G1 na krajobraz.
Przestronna łazienka
Wspominając o przeszkleniach, nie można zapomnieć o aranżacji łazienki. Jak ją optycznie powiększyć? Dzięki ascetycznym szklanym kabinom typu walk-in, które nie ingerują w przestrzeń, tak jak kabiny prysznicowe starego typu z brodzikiem, czy też wanny. Do plusów tego rodzaju rozwiązania zaliczamy funkcjonalność, przejrzystość, lekkość konstrukcji oraz nieskomplikowany montaż. Architekci wnętrz proponują takie rozwiązania praktycznie w każdym projekcie małych domów HOMEKONCEPT.
Szklana kabina typu walk-in nie ingeruje w przestrzeń
łazienki i optycznie ją powiększa – HomeKONCEPT 54.
Mały dom z płaskim dachem
W trendy współczesnej architektury wpisują się nie tylko efektowne przeszklenia, ale także domy z płaskim dachem. Fakt, że są pozbawione skosów, czyni je niezwykle ustawnymi. Decydując się na ten rodzaj bryły mamy pewność, że jej przestrzeń zostanie doskonale zaprojektowana i maksymalnie wykorzystana. Ponadto, jest to idealne rozwiązanie dla osób, które myślą o zamontowaniu kolektorów słonecznych, czy instalacji fotowoltaicznej. Jednym z przykładów takich domów są projekty HOMEKONCEPT 76 D i HOMEKONCEPT 52 B2, z niezwykle funkcjonalną strefą nocną zaadaptowaną na poddaszu.
Dom z płaskim dachem i panoramicznymi przeszkleniami – projekt HomeKONCEPT 52 B2.
AUTOR PROJEKTU: ARCH. JACEK NIEBIESZCZAŃSKI
Maksymalne wykorzystanie przestrzeni
W każdym domu o małej powierzchni, przydaje się dodatkowe pomieszczenie gospodarcze, które pomieści wszelkie urządzenia domowego użytku, jak chociażby odkurzacz, czy żelazko z deską do prasowania. Nie w każdym projekcie udaje się jednak wygospodarować takie miejsce. W takim wypadku warto przemyśleć dokładnie kwestię wyposażenia wnętrz w funkcjonalne umeblowanie. Dobrze jest wybierać meble o gładkiej i lśniącej powierzchni, które poprzez odbijanie światła budują wrażenie przestronności.
Jasna i gładka zabudowa kuchni w projekcie HomeKONCEPT 38 buduje wrażenie przestronności.
A może meble na wymiar?
Aby zmaksymalizować ilość powierzchni przeznaczonej do przechowywania, warto pomyśleć o meblach projektowanych na wymiar. Przemyślane ukrycie zbędnych przedmiotów spowoduje, że wnętrze będzie wydawać się bardziej przestronne i przejrzyste. Dla przykładu, ciekawym pomysłem jest szafa skryta w schodach, dzięki której w subtelny sposób można ukryć niezbędny domowy sprzęt, elementy garderoby oraz dowolnego rodzaju przedmioty, z którymi tak często żal się rozstać. Przykładowo, takie rozwiązanie zastosowaliśmy w projekcie domu powyżej 180m2 – HOMEKONCEPT 41.
Szafa ukryta pod schodami – przykład funkcjonalnego rozwiązania w projekcie domu HomeKONCEPT 41.
Kolejnym z rozwiązań jest zaprojektowanie schodów w taki sposób, jak w projekcie HOMEKONCEPT 63 B2. Przestrzeń pod nimi została zagospodarowana niezwykle ciekawie, tworząc harmonijną i spójną całość.
Przestrzeń pod schodami w projekcie HomeKONCEPT 63 B2 zagospodarowana w reprezentacyjny sposób.
Dyskretne drzwi z ukrytą ościeżnicą
Kolejnym aranżacyjnym trikiem jest wybranie takich drzwi do pomieszczeń, które staną się niemalże niezauważalne. Aby uzyskać taki efekt wystarczy, aby były w takim samym kolorze jak ściany. Oprócz tego, rynek oferuje nam tzw. drzwi bezprzylgowe – z chowanymi obrotowymi zawiasami i gładką krawędzią, które po zamknięciu tworzą z ościeżnicą jedną powierzchnię i sprawiają wrażenie, jakby były wbudowane w ścianę. Takie rozwiązanie zostało zaproponowane m.in. w projekcie HOMEKONCEPT 36. Polecane jest szczególnie dla domów o małej powierzchni, których właściciele cenią sobie nowoczesne rozwiązania i minimalizm.
Drzwi bezprzylgowe niezauważalnie wkomponowane w ścianę –
minimalistyczny salon w projekcie HomeKONCEPT 36.
Ponadczasowa biel
Warto pamiętać, że oprócz funkcjonalnego rozmieszczenia pomieszczeń, istnieje kilka wnętrzarskich trików, dzięki którym można zbudować wrażenie większej przestrzeni. Jednym z nich jest jasna kolorystyka ścian, która rozświetla i optycznie powiększa wnętrza. Najpopularniejsza i najbardziej uniwersalna jest oczywiście ponadczasowa biel, która tworzy idealne tło dla pozostałych elementów aranżacji – mowa tu zarówno o podłodze, meblach, jak i dodatkach.
Ponadczasowa biel optycznie powiększają salon w projekcie HomeKONCEPT 75 B.
Styl – skandynawski czy modernistyczny?
Pierwszy wykorzystuje jasne kolory, naturalne materiały i cechuje go prostota. Ludzie pokochali go za funkcjonalność, a zarazem przytulny i bezpretensjonalny charakter. Drugi również bazuje na jasnej kolorystyce, jednak odznacza się także minimalizmem oraz tzw. surowym rysem. W nim również liczy się funkcjonalność i przestrzeń, dlatego oba idealnie wpisują się w aranżacyjną koncepcję wnętrz o niewielkiej przestrzeni.
Wybór przewodniego stylu we wnętrzu domu jest niezwykle istotną kwestią – pomysł na strefę dzienną z projektu HomeKONCEPT 72.
Urządzając dom do 150m2 należy pamiętać o zasadzie „mniej znaczy więcej”. Unikaj więc wrażenia nadmiaru designu i przesady w aranżacji. Pamiętaj, że poczucie przestrzeni działa wyciszająco, a nawet terapeutycznie. W końcu dom to ostoja i przystań, do której tak przyjemnie jest wracać…
Jeśli nadal szukasz projektu domu dla swojej rodziny skorzystaj z naszego formularza doboru projektu!
Komentarze
Brak komentarzy
Musisz być zalogowany aby dodawać komentarze.