TARAS – na lata, nie tylko na lato

Tegoroczne lato zagościło u nas już na dobre, a wraz z nim czas ciepłych wieczorów, urlopów i podróży. Ale czy tylko podczas wyjazdów możemy w pełni poczuć wakacyjny klimat? Czeka nas dobre klika tygodni wyższych temperatur i warto zadbać zarówno o realizację wymarzonych wczasów, jak i o codzienną przestrzeń do wypoczynku i regeneracji.

Jeśli wśród rozwiązań architektonicznych szukalibyśmy elementów wspierających zachowanie work-life balance, neutralizujących szybkie tempo życia i wszechobecny stres, to na pewno w ich czołówce znalazłby się właśnie taras. Miejsce gdzie wspólne chwile z bliskimi przeplatają się z czasem dla własnych myśli, gdzie odpoczniesz po ciężkim dniu, a jednocześnie zaplanujesz niejedną imprezę dla znajomych i przyjaciół. Porozmawiajmy o jego kluczowych zaletach funkcjonalnych, pomysłach na umiejscowienie i oświetlenie. A to wszystko oczywiście na przykładach gotowych projektów domów HOMEKONCEPT!

Funkcjonalność

Dodatkowa jadalnia, strefa relaksu, salon czy bawialnia? Taras to szansa na naturalne poszerzenie strefy dziennej o dodatkową przestrzeń. Obszerne przeszklenia usytuowane na ścianach elewacji ogrodowej, nie tylko optycznie powiększą salon, ale po otwarciu zdefiniują taras jako integralną część domu.

Idealną przestrzenią zewnętrzną powinniśmy móc cieszyć się przez około ¾ roku. Pogoda w Polsce nie zawsze nas rozpieszcza, dlatego odpowiednie zadaszenie to „must have” nowoczesnej i funkcjonalnej aranżacji tarasu. Jednym z pomysłów na nie jest przedłużenie dachu i pełne domknięcie przestrzeni nad tarasem. Ciekawymi opcjami są również podcienia i pergole. Podcienia zaprojektowane w bryle domu, dzięki obecności ścian, tworzą naturalną osłonę, zapewniając kameralną przestrzeń na świeżym powietrzu. Tego typu taras, choć nie jest duży, zazwyczaj wystarcza na umieszczenie podstawowych mebli ogrodowych, takich jak stół, krzesła czy leżaki. Może być świetnym miejscem na wypicie porannej kawy we dwoje ;) Pergola zaś zapewni ochronę nadmiernym promieniowaniem słonecznym, jednocześnie umożliwiając swobodny przepływ powietrza i niezakłócony widok na ogród lub okolicę. Przykładem projektu domu, gdzie podcień łączy się z nowoczesną pergolą jest HOMEKONCEPT 98.

HOMEKONCEPT 98 - nowoczesny taras zaprojektowany z podcieniem oraz drewnianymi belkami tworzącymi efektowną pergolę.

Umiejscowienie

Strony świata

Lokalizacja i wielkość tarasu wypoczynkowego – to kluczowy aspekt podczas projektowania przestrzeni ogrodowej. Zwykle buduje się go od strony południowo-zachodniej, aby móc cieszyć się popołudniowym słońcem po powrocie z pracy aż do wieczornych spotkań w gronie najbliższych.

Jeżeli jednak to poranek jest naszą ulubioną porą na korzystanie z tarasu lub źle znosimy letnie upały, lepiej zaplanujmy taras od strony wschodniej. Posiadając większą działkę, rozważmy budowę narożnego tarasu lub dwóch niezależnych przy różnych elewacjach domu. Warto jednak pamiętać by taras zawsze znajdował się w sąsiedztwie strefy dziennej, tak aby tworzył jedną całość z salonem.

Naziemny czy na piętrze lub poddaszu

Główny taras zazwyczaj znajduje się na poziomie parteru. Swobodny dostęp dla wszystkich domowników i bezpośrednie połączenie z ogrodem sprawia, że są najszerzej wykorzystywane. Nieco inną funkcję pełnią, często projektowane w domach jednorodzinnych, dodatkowe tarasy wypoczynkowe na poddaszu lub piętrze. Te maja bardziej kameralny charakter i zapewniają prywatną oazę bezpośrednio przylegającą do pokoju lub sypialni.

Projekty domów HOMEKONCEPT 99 oraz HOMEKONCEPT 111 to doskonałe przykłady takich rozwiązań, w których zaprojektowana przestrzeń relaksu na świeżym powietrzu w razie potrzeby zapewni intymność i odizoluje od reszty domowników.

HOMEKONCEPT 111 – genialne rozwiązanie dla miłośników tarasu na wyłączność. Projekt piętra przewiduje trzy sypialnie, gdzie do każdej z nich przylega prywatny zadaszony taras.
HOMEKONCEPT 99 – dom z poddaszem, na którym zaprojektowano dwa zadaszone tarasy o łącznej powierzchni blisko 57 m2.

… a może na dachu?

Taras na dachu jest marzeniem wielu osób mieszkających zarówno w domach parterowych jak i wielorodzinnych. Najlepiej sprawdzi się na działkach gdzie widok z poziomu parteru jest z różnych powodów ograniczony. Takie rozwiązanie poszerza wtedy widoczną perspektywę, zwiększenia powierzchnię użytkową domu, a także pozytywnie wpływa na jego estetykę i pozwala cieszyć się przebywaniem na świeżym powietrzu w (około)domowym zaciszu. Starannie zaprojektowany i wykonany taras będzie służył przez lata, zmieniając swoje funkcje wraz z upływem czasu. Kluczowe znaczenie ma jednak solidny projekt, wytrzymałe materiały wykończeniowe, sprawdzona technologia montażu oraz odwodnienia, ponieważ bezpieczeństwo tarasu na dachu bezpośrednio wpływa na komfort jego użytkowania.

Urzeczywistnieniem snów niejednego miłośnika dużych tarasów z widokiem na otaczającą naturę jest projekt domu parterowego HOMEKONCEPT 88, w którym, przestrzeń rekreacyjna to prawdziwa oaza spokoju. Poranki z filiżanką kawy, wschody słońca i śpiew ptaków… a wszystko to z wysokości dachu. Wieczory natomiast mogą stać się magicznymi chwilami, spędzonymi bezpośrednio pod gwiazdami, z delikatnym oświetleniem i dotykiem lekkiego wiatru. Podsumowując - perfekcyjne miejsce na relaks po ciężkim dniu, rodzinne spotkania, zabawy pociech czy romantyczne kolacje.

HOMEKONCEPT 88 – dom z tarasami naziemnymi i ogromnym tarasem na dachu

Oświetlenie

Taras to jedno z najbardziej cenionych miejsc w domu jednorodzinnym. Przy odpowiednim oświetleniu będzie cieszyć przytulną atmosferą nawet w późnych godzinach nocnych. Pamiętajmy, że planowanie rodzaju i usytuowania oświetlenia powinno odbyć się na wczesnym etapie budowy, podczas rozprowadzania instalacji elektrycznej. Ważne jest przemyślane rozmieszczenie oraz wybór stylu elementów oświetleniowych, które harmonizują z bryłą domu, wykończeniem elewacji oraz ogrodem, tworząc estetycznie spójną całość.

Idealnym uzupełnieniem standardowego oświetlenia zewnętrznego są lampki LED w formie dekoracyjnych sznurów czy girland świetlnych, które tworzą efekt subtelnie rozproszonego, punktowego oświetlenia, nadając tarasowi romantycznego i relaksującego charakteru. Popularnym wyborem są również lampki solarne, które choć emitują delikatne i przytłumione światło, w urokliwy sposób doświetlają nawet najmniejszy element ogrodu. Będą one dobrą opcją na sezon letni, jednak mogą nie sprawdzić się w okresie jesienno-zimowym, gdy dni są krótkie, a domownicy nadal pragną spędzić chłodniejsze dni na świeżym powietrzu. Dlatego w przypadku dodatkowego oświetlenia, które ma nam dodać klimatu podczas przeróżnych okazji, niezależnie od pory roku, dobrym wyborem będą modele z możliwością stałego zasilania. Dla spotęgowania efektu przytulności warto postawić na ciepłą barwę światła.

HOMEKONCEPT 117 - taras i ogród doświetlony sporej wielkości kulami, których naturalne światło ociepli każdy jesienno-zimowy wieczór.

Przemyślany układ strefy tarasowej to bez wątpienia wisienka na torcie nowoczesnego domu. To miejsce, które łączymy w wyobraźni z najlepszymi chwilami – wspólne posiłki z rodziną, spotkania w gronie przyjaciół, poranna kawa z kolejną książką, filmem i widokiem na ogród… oraz przyszłość!

Tak wyobrażamy sobie szczęśliwych inwestorów HOMEKONCEPT.

Bo nasze projekty to nie tylko nowoczesność i ponadczasowy styl. To również codzienna funkcjonalność życiowej przestrzeni.

Komentarze

Brak komentarzy

Musisz być zalogowany aby dodawać komentarze.

powrót do artykułów
Zaciekawił Cię ten artykuł

Zobacz inne artykuły

HOMEKONCEPT INSPIRUJE
2 września 2024

Wygodnie i efektywnie – o co zadbać w miejscu do pracy i nauki

STREFA PARTNERA HK
22 sierpnia 2024

Zintegrowany system fotowoltaiczny VARIO dla dachówek CREATON

STREFA PARTNERA HK
11 sierpnia 2024

Oto dachówka KIOTO. Jedyna taka cementowa