Aranżacja małej sypialni. 5 inspiracji i pomysłów

Sypialnia jest jednym z najważniejszych pomieszczeń w domu, spędzamy w niej prawie jedną trzecią doby. To w niej wypoczywamy, nabieramy energii i relaksujemy się. Jeśli decydujemy się na budowę małego domu, zwykle wolimy jednak wybrać mniejszą sypialnię, ale za to zyskać kilka dodatkowym metrów w przestrzeni dziennej – na przykład w salonie czy kuchni. To nie oznacza wcale, że nasza sypialnia musi stracić na praktyczności i estetyce! Przedstawiamy kilka pomysłów na to, jak wyczarować wymarzoną sypialnię na małej powierzchni!

Pomysły, które powiększą wizualnie przestrzeń i pomogą zadbać o komfort

1. Duże okna

Jeśli jesteśmy jeszcze na etapie dopracowywania szczegółów projektu, na pewno w pierwszej kolejności warto pomyśleć o zamontowaniu dużych okien w sypialni. Pomieszczenie z pewnością zyska na atrakcyjności, będzie wyglądało bardziej lekko i przestrzennie. Warto jednak zadbać, aby ta część domu znajdowała się po intymnej stronie posesji, niewidocznej dla przechodniów czy sąsiadów. Jeśli za oknem rozciąga się piękny widok, można pomyśleć o oknach sięgających od podłogi aż po sufit. Efekt będzie spektakularny! Dom z dużymi oknami z widokiem na ogród czy las będzie nastrajał pozytywnie od samego rana. Dodatkowo taki zabieg zapewni doskonałe oświetlenie dzienne, co w małych pomieszczeniach również gra ogromną rolę.

Sypialnia z panoramicznym widokiem i ścianką loftową - aranżacja małej sypialni - HOMEKONCEPT 91
PROJEKT SYPIALNI DOMU HOMEKONCEPT 91, W KTÓREJ ZASTOSOWANO DUŻE PRZESZKLENIA.

Aranżacja małej sypialni bez garderoby - HOMEKONCEPT 95A.
MAŁA SYPIALNIA BEZ GARDEROBY – PROJEKT DOMU HOMEKONCEPT 95A.

2. Mała sypialnia bez garderoby

W małych sypialniach częstym wyzwaniem jest zapewnienie wygodnego dojścia do łóżka. Chcąc zaoszczędzić miejsce, często dosuwamy lewą lub prawą stronę łóżka do ściany. W rezultacie jedna osoba ma utrudniony do niego dostęp. Zwykle dużo lepszym rozwiązaniem okazuje się ustawienie łóżka na środku pomieszczenia, tak by jedynie jego zagłówek przylegał do ściany. Natomiast na etapie projektowania domu trzeba wziąć pod uwagę, że może to oznaczać konieczność ograniczenia ilości innych mebli w sypialni do minimum i znalezienia miejsca na garderobę na innej powierzchni. Z kolei dodatkowe miejsce do przechowywania w małej sypialni możemy zyskać wybierając łóżko ze skrzynią, która pomieści na przykład pościel na zmianę i wiele innych rzeczy.

3. Lustra

Jednym ze sprawdzonych sposobów na optyczne powiększenie wnętrza są lustra. W małych sypialniach bardzo dobrze sprawdzają się lustra na przesuwnych drzwiach szafy lub na ścianie za łóżkiem. Im większa powierzchnia luster, tym większa będzie wydawała się sypialnia. Wykorzystanie luster w aranżacji fantastycznie sprawdza się w połączeniu z odpowiednią oprawą oświetlenia.

Aranżacja małej sypialni z wykorzystaniem lustra - gotowy projekt domu HOMEKONCEPT 79
PROJEKT SYPIALNI WE WNĘTRZU HOMEKONCEPT 79 Z WKOMPONOWANYM LUSTREM ZA OPARCIEM DWUOSOBOWEGO ŁÓŻKA.
Duża zabudowana szafa w sypialni - HOMEKONCEPT 120.
SZAFA NA CAŁEJ POWIERZNI ŚCIANY W PROJEKCIE WNĘTRZA HOMEKONCEPT 120.

4. Minimalizm

Nic tak nie szkodzi małemu wnętrzu jak nadmiar. Jednym ze sposobów na jego unikniecie może być zabudowa jednej ze ścian, za którą ukryjemy szafę, półki na drobiazgi czy schowek na pościel. Im mniej elementów dekoracyjnych widocznych na otwartych półkach, tym łatwiej o nastrój spokoju i porządku we wnętrzu.

Generalnie minimalizm służy małym wnętrzom. Warto postawić na mniejszą ilość mebli, wykładzinę na całej podłodze zamiast dywanu, który optycznie podzieli przestrzeń. Gładkie ściany lub takie z bardzo dużą grafiką będą lepszym wyborem od drobnego wzoru. Wielość małych elementów pomniejszy je optycznie.

5. Jasne kolory

Kolory są potężnym narzędziem w aranżacji. To one w dużej mierze decydują o ostatecznych efekcie. Urządzając niewielką sypialnię przede wszystkim powinniśmy trzymać się barw jasnych, ponieważ jasne pomieszczenie wydaje się większe. Najbezpieczniejszy jest biały kolor na ścianach. Wbrew pozorom takie wnętrze nie musi wyglądać nudnie czy przesadnie sterylnie i chłodno. Świetnym pomysłem jest na przykład wprowadzenie faktur w formie sztukaterii lub białej cegły za łóżkiem. Pościel również powinna być w jasnych kolorach. Ciemniejsze motywy zostawmy dla detali.

Jasna sypialnia w kolorach ziemi - HOMEKONCEPT 119 G2.
JASNE WNĘTRZE SYPIALNI W DOMU HOMEKONCEPT 119 G2.

Wciąż nie masz pomysłu jak urządzić wnętrze swojej sypialni i całego domu? Sprawdź projekty domów z aranżacją wnętrz!

Kontakt z doradcą projektowym HOMEKONCEPT

Komentarze

Brak komentarzy

Musisz być zalogowany aby dodawać komentarze.

powrót do artykułów
Zaciekawił Cię ten artykuł

Zobacz inne artykuły

STREFA PARTNERA HK
2 kwietnia 2025

Sześć (a nawet więcej) powodów, dla których warto postawić na Duragrain Vertical Design

STREFA PARTNERA HK
27 marca 2025

Nowoczesny dach CREATON z termoizolacją swissporPIR Alu – inwestycja w komfort i oszczędność

STREFA PARTNERA HK
6 marca 2025

Dachówka ceramiczna SIMPLA z systemem fotowoltaicznym VARIO: Perfekcyjne połączenie na nowoczesny dach