Dom z poddaszem czy bez?
Każdy, kto planuje spełnić swoje marzenie o wymarzonym domu staje przed dylematem, jaki projekt wybrać – dom parterowy, a może z użytkowym poddaszem? Wybór tego właściwego powinien być podyktowany indywidualnymi preferencjami inwestorów. Obie formy domu jednorodzinnego mają ogromny potencjał i przy przemyślanym dopasowaniu do oczekiwań danej rodziny mogą znakomicie spełniać swoje funkcje.
W dzisiejszym artykule omawiamy następujące kwestie:
- Poddasze dawniej i dziś
- Poddasze, a regulacje prawne
- Zalety domów parterowych bez skosów
- Poddasze użytkowe ze skosami – nie takie straszne 🙂
- Wygodne poddasze a rodzaj dachu
- Rodzaje okien a funkcjonalność poddasza
- Ścianka kolankowa
- Izolacja akustyczna stropów
- Aranżacja pomieszczeń drugiej kondygnacji
- Zabudowa skosów poddasza
Poddasze dawniej i dziś
Czasy, kiedy poddasze postrzegane było jako składowisko rzeczy wszelakich dawno minęły. Obecnie, jest to przestrzeń w pełni funkcjonalna, która dzięki kreatywności architektów wnętrz nabiera niepowtarzalnego uroku. Skosy i załamania ścian nadają pomieszczeniom nietypowy klimat, oraz stwarzają niebanalne możliwości aranżacyjne, które ceni sobie wielu z nas.
W zamierzchłych czasach, poddasze w domach jednorodzinnych pełniło rolę cieplnego bufora dla pomieszczeń niższej kondygnacji. Obecnie przypisuje się mu funkcję użytkową. Domy z poddaszem łączą zalety domu piętrowego z parterowym, dlatego od lat znajdują się na podium najchętniej wybieranych projektów. Doskonale nadają się na niedużą działkę, a oprócz tego generują niższe koszty, niż budowa pełnej kondygnacji.
Komfortowa sypialnia z toaletką na poddaszu – funkcjonalne rozwiązania
w domu ze skosami HomeKONCEPT 13 EN.
Poddasze, a regulacje prawne
Prawo budowlane określa jakie warunki musi spełniać użytkowe poddasze. Wśród wymogów wymienić trzeba: wytrzymały strop, bezpieczne schody, czy też zastosowanie ognioochronnych przegród od palnej konstrukcji dachu. Inwestor musi zadbać także o ocieplenie ścian, doprowadzenie ogrzewania i instalacji elektrycznej oraz zapewnienie odpowiedniej wentylacji. Dodatkowo, konieczne jest odpowiednie doświetlenie światłem dziennym, poprzez wyposażenie pomieszczeń w okna w ścianach szczytowych, okna połaciowe lub lukarny.
Parterówka bez skosów – zalety
Dom parterowy to popularne rozwiązanie, które ma szereg zalet. Jedną z nich jest brak schodów wewnętrznych, które nie tylko zabierają użytkową przestrzeń, ale także przekładają się bezpośrednio na koszty budowy. Brak przeszkody do pokonania ułatwia też swobodne przemieszczanie się, dlatego na zakup domu parterowego decydują się najczęściej rodziny z małymi dziećmi oraz osoby starsze.
Z reguły domy parterowe są łatwiejsze w budowie. Z drugiej strony domy parterowe mają większą ilość fundamentów oraz większą powierzchnię dachu – co przekłada się na koszty budowy.
Kolejną z wygód domu parterowego jest możliwość wyposażenia dowolnego pomieszczenia w osobne wejście do ogrodu. Ten z kolei można zaprojektować w taki sposób, aby z poziomu parteru niechciane widoki zza okna zostały zasłonięte przez gałęzie drzew czy dekoracyjne krzewy.
Komfort i wygoda – projekty domów parterowych mają wiele zalet! Projekt HomeKONCEPT 73.
AUTOR PROJEKTU: ARCH. JACEK NIEBIESZCZAŃSKI
O wygodzie życia w domu parterowym możesz przeczytać także TUTAJ >>
Poddasze użytkowe ze skosami
Ze względu na wielkość posiadanej działki i warunki zabudowy, które ją obejmują, nie każdy jednak może pozwolić sobie na budowę domu parterowego. Kompromisem dla małych działek jest dom z użytkowym poddaszem, który pozwala powiększyć przestrzeń mieszkalną na dodatkowej kondygnacji. Architektura bryły takiego domu sama narzuca wygodny podział na strefy – ogólnodostępną na parterze oraz prywatną na górze. Ten umowny, jednak najbardziej rozpowszechniony podział można zastąpić koncepcją domu dwupokoleniowego, tak aby każda z rodzin zaspokoiła swoją potrzebę intymności.
Odnosząc się do układu funkcjonalnego poddasza, warto podkreślić, że nie ma jednej reguły, która nakazywałaby stosowanie konkretnego rozmieszczenia pomieszczeń – wszystko opiera się o indywidualne preferencje inwestorów. W personalizowanych projektach na poddaszu sytuuje się także gabinety, biblioteczki, prywatne siłownie, czy też pracownie.
Poddasze nie takie straszne
Co przemawia za tym, że pomimo rzekomych utrudnień, część inwestorów decyduje się na dom z użytkowym poddaszem? Miłośnicy poddaszy twierdzą, że miejsce to czaruje swoją wyjątkową atmosferą. Cenią podziwianie z okna dachowego błękitnego lub rozgwieżdżonego nieba, czy też zasypianie przy odgłosach kropel deszczu, które odbijają się o szybę, co poniektórym może sprawić wiele przyjemności, której trudno sobie odmówić.
Poddasze ma swój urok, jednak zaadaptowanie skosów, które w nim występują może niektórym wydawać się kłopotliwe. Nic bardziej mylnego! Na poddaszu można urządzić praktycznie każde pomieszczenie – kluczem jest odpowiednie zaadaptowanie skosów, które wydobędzie ich atuty. Dla doświadczonych projektantów wnętrz nie ma rzeczy niemożliwych!
Sypialnie na poddaszu mają swój niepowtarzalny klimat – aranżacja na antresoli z projektu HomeKONCEPT 85 DL.
Wygodne poddasze a rodzaj dachu
Swoboda przy zagospodarowaniu poddasza jest uzależniona od formy dachu, a także kąta nachylenia połaci. Najprościej zaaranżować poddasze z dachem dwuspadowym, gdzie do dyspozycji mamy ściany szczytowe. Ale także przy dachach wielospadowych, jeśli ścianki kolankowe mają co najmniej 1,20 m wysokości będzie to całkiem wygodna przestrzeń do zagospodarowania. Jeśli chodzi o kąt nachylenia połaci, uznaje się, że już 35 – 40 stopni pozwoli na swobodną aranżację, kluczowym warunkiem jest jednak wspomniana wysokość ścianki kolankowej. Trzeba w tym miejscu zaznaczyć, że na funkcjonalność poddasza duży wpływ ma także rodzaj zastosowanych okien.
Rodzaje okien a funkcjonalność poddasza
Na wysokość kosztów w domach z poddaszem niebagatelny wpływ ma zastosowanie stolarki okiennej do zadań specjalnych. Pośród rozwiązań doświetlających pomieszczenia poddasza wymienić można:
- tradycyjne okna umieszczone w ścianach zewnętrznych – najtańsze i najprostsze rozwiązanie,
- lukarny,
- okna połaciowe.
Stolarka okienna do zadań specjalnych – oryginalne rozwiązania w domach z poddaszem dodają im nowoczesnego rysu. Projekt HomeKONCEPT 130.
Izolacja akustyczna stropów
W przypadku domów z poddaszem niezwykle istotna jest odpowiednia izolacja akustyczna stropów, która wytłumi odgłosy przechodzące z jednego piętra na drugie. Polega ona na zablokowaniu przenoszenia częstotliwości fali akustycznej na konstrukcję, czyli wzbudzenia drgań konstrukcji. Odseparowanie źródła dźwięku od konstrukcji budynku uzyskuje się np. poprzez warstwę izolacji na stropie. W naszych domach zawsze stosujemy odpowiednią warstwę styropianu, która stanowi odpowiednią izolację akustyczną pomiędzy poziomami w domu z więcej niż jedną kondygnacją.
Aranżacja pomieszczeń drugiej kondygnacji, czyli oswajamy skosy
Chcąc w pełni wykorzystać miejsce na poddaszu, a jednocześnie nie stracić przestronności wnętrz warto przemyśleć wybór lekkich wizualnie mebli. Spośród gotowej zabudowy, która z powodzeniem wpasuje się w przestrzeń pod spadzistym dachem, sprawdzą się mini kredensy oraz regały do przechowywania.
Poddasza będą dobrym miejscem na usytuowania nie tylko gabinetów czy bibliotek, ale także łazienek, a nawet większych pokoi kąpielowych. Kluczem do ich zaprojektowania jest staranne rozplanowanie wszystkich funkcji użytkowych. W zależności od wysokości ścianki kolankowej, pod skosem można zaplanować kącik relaksacyjny z wanną, miejsca na prysznic lub sedes, a nawet umywalkę z przedłużonym blatem.
PRAKTYCZNA Łazienka ze skosem w projekcie HomeKONCEPT 78.
Poddasze to także trafiona lokalizacja sypialni. Nic dziwnego – przestrzeń przy tzw. ścianie kolankowej to idealne miejsce na łóżko.. Bez względu na rodzaj pomieszczenia, zawsze dobrym pomysłem będzie wykorzystanie światła wpadającego przez okna dachowe. Możemy ustawić pod nim biurko do nauki lub miejsce do zabawy w pokoju dziecięcym. W sypialni ustawienie łóżka pod oknami dachowymi zapewni niezapomniane widoki na rozgwieżdżone niebo w pogodną noc.
KLIMATYCZNA sypialnia z DUŻYM PRZESZKLENIEM... projekt domu HOMEKONCEPT 129.
Zabudowa skosów poddasza
Trudno wskazać uniwersalne rozwiązania aranżacyjne, ponieważ architekci tworzą projekty zróżnicowane pod względem powierzchni użytkowej, układu funkcjonalnego pomieszczeń, rozkładu okien, oświetlenia oraz stopnia pochylenia skosów. Aranżacja skosów to swego rodzaju wyzwanie, ale istnieje kilka trików, które pomogą maksymalnie zagospodarować przestrzeń poddasza.
Jednym z pomysłów na poradzenie sobie ze skosami jest ich zabudowa. Decydując się na ten ruch trzeba się jednak liczyć z faktem zmniejszenia pierwotnie dostępnej przestrzeni. Do tego celu stosuje się najczęściej elementy z płyt gipsowo-kartonowych. Na rynku dostępne są także inne systemy, m.in. zakładające stosowanie mocowania płyt na profilach kapeluszowych, na profilach sufitowych CD, czy uchwytach elastycznych. Bardzo ważne jest aby dostępną technologię dobrać do specyfiki sufitu oraz rodzaju więźby dachowej, która występuje w danym projekcie.
Dla niezdecydowanych
Decyzja o wyborze domu wymaga gruntownego przemyślenia swoich potrzeb. Swoje zalety i słabsze strony mają zarówno parterówki, jak i domy z poddaszem, w których występują skosy. Alternatywą dla niezdecydowanych może być budowa domu parterowego, którego konstrukcja będzie dawała możliwość późniejszej adaptacji poddasza na cele mieszkalne. W kolekcji naszej pracowni znajdziesz np. projekt HOMEKONCEPT 26 wariant 12, który przewiduje taką sytuację. Jeśli nadal zastanawiasz się, który projekt wybrać, nasi doradcy projektowi pomogą Ci podjąć decyzję!
Komentarze
Brak komentarzy
Musisz być zalogowany aby dodawać komentarze.