Jakie okna na poddasze? Praktyczny przewodnik FAKRO

Jakie okna na poddasze? Praktyczny przewodnik FAKRO: optymalne rozwiązania dla każdego typu pomieszczenia.

Okna dachowe wpuszczają na poddasze naturalne światło, pozwalają też szybko przewietrzyć wnętrze. Dzisiejsze okna to jednak coś więcej niż tylko podstawowa funkcjonalność. Jako energooszczędne, wspomagają kontrolę nad stratami ciepła. Są bezpieczne – mają hartowane szyby, a system topSafe gwarantuje wzmocnioną ochronę przed włamaniem. Są też znacznie wygodniejsze w obsłudze niż kiedyś, dzięki ergonomicznej klamce i opcjom sterowania elektrycznego.

Jakie okna na poddasze?

Pod skosami królują sypialnie, ale przy nich projektuje się łazienki, a coraz częściej, zwłaszcza w rozwiązaniach loftowych, na poddaszu znajdują się również salon i kuchnia. Podobnie jak dobieramy materiały i sposób wykończenia do rodzaju wnętrza, tak samo okna dachowe możemy optymalnie dopasować do każdego typu pomieszczenia.

Okna dachowe do łazienki

W łazience okresowo panuje podwyższona wilgotność, więc stolarka musi być odporna na korozję i łatwa w pielęgnacji. Świetnie sprawdzą się tu okna aluminiowo-tworzywowe. Są trwałe, nie reagują na zmienne czynniki atmosferyczne, niestraszna im wilgoć, a ich konserwacja jest ograniczona do niezbędnego minimum.

Okna te występują w kolorze białym oraz w trzech podstawowych kolorach okleiny, takich jak: sosna, złoty dąb oraz antracyt – dzięki czemu bez trudu wpiszą się w najbardziej wymagającą aranżację łazienki czy pokoju kąpielowego. Warto pomyśleć o oknach dachowych FAKRO decydując się na projekt HOMEKONCEPT 71, dzięki czemu łazienka na poddaszu będzie odpowiednio doświetlona, a my będziemy mieć pewność, że zastosowane okna FAKRO bezproblemowo posłużą nam przez długie lata.

Projekt wnętrza.
Wybierając okna dachowe do łazienki, zwróćmy uwagę na to, czy ramy są odporne na wilgoć (fot. FAKRO)

Kuchnia na poddaszu

Para wodna i tłuszcz obecne w kuchni sprawiają, że najchętniej wybieramy tu materiały charakteryzujące się wysoką odpornością na wilgoć i niekłopotliwą pielęgnacją. Z tego względu kuchnia na poddaszu dobrze współgra z oknem drewnianym wykończonym poliuretanem. Potrójna warstwa lakieru tworzy trwałą i idealnie gładką powierzchnię, z której łatwo zmyć wszelkie zabrudzenia. Biały kolor i brak widocznego rysunku słoi sprawia, że bez problemu dopasujemy je do każdego stylu kuchennej zabudowy.

Okna dachowe w projekcie.
Dzięki oknom dachowym kuchnia na poddaszu może zostać szybko przewietrzona. Białe poliuretanowe wykończenie profili jest estetyczne i łatwe w pielęgnacji (fot. FAKRO)

Okna w sypialni

Do świeżych, stonowanych wnętrz sypialnianych doskonale pasują okna białe. Na takie rozwiązanie postawiono aranżując sypialnie na poddaszu w projekcie HOMEKONCEPT 98 . Optymalnym rozwiązaniem będą tutaj drewniane okna wykończone akrylowym białym lakierem. W sypialni warto też zwrócić uwagę na ochronę przed słońcem. Dobrze jest od razu przy zakupie okien pomyśleć o odpowiednich dodatkach zaciemniających – markizach, roletach zewnętrznych lub dostępnych w szerokiej gamie wzorniczej roletach wewnętrznych. W sypialni z pewnością przyda się też automatyczny nawiewnik, który przez cały rok zapewnia optymalną ilość świeżego powietrza, a nie wyziębia pomieszczeń, chroni je też przed pyłem i owadami.

Okna dachowe w sypialni.
Sypialnia na poddaszu wymaga ochrony przed nagrzewaniem i jasnością, uciążliwą zwłaszcza w letnie poranki (fot. FAKRO)

Okno do salonu

Salon na poddaszu to oryginalne rozwiązanie projektowe, w którym warto postawić na nowoczesność i komfort – na przykład okno Galeria, czyli balkon na poddaszu. Poza zwiększoną ilością światła, zyskujemy dzięki niemu dodatkową przestrzeń użytkową, bo otwarte skrzydła tworzą w dachu balkon. Wysuwane podczas otwierania barierki ochronne na co dzień są schowane, nie zakłócając płaszczyzny dachu.

Okna dachowe w salonie na poddaszu.
Okno balkonowe jest wykończone bezbarwnym akrylem, odsłaniającym naturalną strukturę i kolor drewna, co z pewnością docenią wielbiciele klasyki (fot. FAKRO)

Komentarze

Brak komentarzy

Musisz być zalogowany aby dodawać komentarze.

powrót do artykułów
Zaciekawił Cię ten artykuł

Zobacz inne artykuły

AKTUALNOŚCI HOMEKONCEPT
28 stycznia 2025

Koszty budowy domu 2025

STREFA PARTNERA HK
20 grudnia 2024

Dlaczego pokrycie dachowe z systemem fotowoltaicznym VARIO marki Creaton to „rozwiązanie na szóstkę”?

STREFA PARTNERA HK
12 listopada 2024

Bramy do zadań specjalnych