Nowoczesne projekty domów z dachem bez okapu a system odprowadzania wody „ukryty” w elewacji
Zarówno w architekturze, jak i w innych dziedzinach, moda zmienia się nieustannie. Aktualnie na czasie są domy z dachami bez okapów. Brak okapu charakteryzuje się płynnym przejściem połaci dachu bezpośrednio w elewację, co pozwala na uzyskanie minimalistycznej i efektownej bryły budynku. A to z kolei wymaga nowoczesnych rozwiązań. :) W projektach z dachem bez okapu najwyższą estetykę zapewni montaż systemów rynnowych takich jak Galeco BEZOKAPOWY - z pionem spustowym schowanym w elewacji oraz z maskownicą zakrywającą całość poziomej rynny.
Brzmi interesująco? Przeczytaj artykuł i poznaj bliżej system rynnowy Galeco BEZOKAPOWY.
Dom w typie stodoły – zalety projektu
Budowa domów w typie stodoły, oprócz walorów estetycznych, niesie ze sobą wiele innych korzyści. Należą do nich:
- elegancki i minimalistyczny design,
- niższe koszty wykonania dachu – mamy mniej drewna na konstrukcję, mniej dachówki lub blachy na pokrycie dachu oraz brak podbitki do wykonania,
- większa ilość światła w budynku na parterze ze względu na brak zacieniania okapami.
A to tylko niektóre plusy takiego typu zabudowy. :)
Projekt domu bez okapu HOMEKONCEPT 80 G2. Autor projektu: arch. Jacek Niebieszczański
Co to są ukryte rynny BEZOKAPOWE?
Koncepcja ukrytej rynny BEZOKAPOWEJ opiera się na tym, że rynna prostokątna osadzona jest na specjalnie do tego zaprojektowanym haku doczołowym, do którego w końcowej fazie montowana jest maskownica. System Galeco BEZOKAPOWY zaprojektowano w oparciu o cztery elementy:
- rynnę o profilu prostokątnym,
- specjalny hak doczołowy – do maskownicy,
- maskownicę doczołową,
- pas podrynnowy – element obróbkowy zamykający całość systemu od spodu.
Nieodłącznym celem każdego systemu rynnowego (w tym także BEZOKAPOWEGO) jest skuteczne odprowadzenie wody opadowej z rynny do sieci kanalizacji deszczowej. Nie bez znaczenia jest przemyślana konstrukcja pionu spustowego, ponieważ w systemie BEZOKAPOWYM jest on schowany w elewacji. Rura powinna mieć odpowiedni profil, który pozwoli zaoszczędzić jak najwięcej przestrzeni w strefie termoizolacji, przy zachowaniu właściwej przepustowości. W systemie Galeco BEZOKAPOWY rura spustowa wykonana jest z tworzywa PVC o profilu 80x70 mm, dzięki czemu jej montaż w warstwie termoizolacyjnej jest bezpieczny i spełnia najnowsze wymogi prawa budowlanego.
System Galeco BEZOKAPOWY
Fakty i mity – system rynnowy Galeco BEZOKAPOWY
Przy tak dużym zainteresowaniu nowoczesnymi projektami domów bez okapu, pojawia się wiele pytań i wątpliwości dotyczących odwodnienia domu za pomocą ukrytego systemu rynnowego. Postaramy się tutaj obalić niektóre błędne przeświadczenia i przedstawić FAKTY!
System rynnowy musi być montowany z dużym spadkiem - MIT
Najnowsze zalecenia odnoszące się do rynien okapowych mówią o zachowaniu spadku w zakresie od 0-2 mm na 1 mb. Przeprowadzone badania oraz odnoszące się do nich normy budowalne potwierdzają prawidłowe odprowadzanie wody opadowej przez systemy rynnowe, nawet przy braku spadku.
Montaż rury spustowej wewnątrz elewacji to gotowy mostek termiczny - MIT
Właściwie przeprowadzony montaż rur spustowych Galeco BEZOKAPOWY w elewacji pozwala zapobiec „uciekaniu” ciepła z budynku na zewnątrz. Ten system posiada dedykowaną rurę spustową o prostokątnym przekroju (70x80 mm). Dzięki jej kształtowi montaż spustu w warstwie termoizolacji „zabierze” z niej jedynie 9-10 cm, a przy całkowitej grubości elewacji wynoszącej 20 cm nie będzie problemu, żeby za rurą spustową umieścić materiał termoizolacyjny o dużo wyższym współczynniku oporu cieplnego. Zastosowanie tam np. płyty PIR/PUR zminimalizuje lub całkowicie zniweluje potencjalny mostek cieplny – miejsce, w którym umieszczono spust będzie mieć odpowiednie właściwości termoizolacyjne.
Te obliczenia pokazują też, dlaczego nie powinno się stosować klasycznych rur okrągłych z zakresu średnic 100-110 mm. Łatwo zauważyć, że „zabierają” one z termoizolacji aż 120-130 mm, przez co niwelacja mostka cieplnego w takim wypadku staje się niemożliwa.
Zamontowana rynna z maskownicą zadziała jak płotek przeciwśnieżny, a śnieg zsuwając się z dachu zatrzyma się na maskownicy - MIT
Maskownica nie spełnia funkcji płotków przeciwśniegowych i nie powinna zatrzymywać zsuwającego się z dachu śniegu. Trzeba zwrócić uwagę, że elementy systemu Galeco BEZOKAPOWY zostały zaprojektowane w taki sposób, że zamocowana maskownica nie wystaje ponad rynnę. Oznacza to, że system zamontowany zgodnie z instrukcją montażu (przedłużenie linii zejścia dachu powinno mijać rynnę o około 0-2cm), będzie właściwie odbierać wodę opadową, a przy tym nie grozi mu uszkodzenie od spadającego śniegu.
Haki nakrokwiowe nie mogą być zastosowane przy systemach z maskownicą - FAKT
Ponieważ montaż systemu z maskownicą wymaga nie tylko odpowiedniego wypoziomowania systemu rynnowego, ale także dobrego wypionowania. Maskownica mocowana do systemu tylko odpowiednio wypoziomowanego, to gotowy scenariusz na falujące lico maskownicy.
System rynnowy Galeco BEZOKAPOWY można zamontować w dowolnej grubości docieplenia budynku i dla różnych rodzajów elewacji - FAKT
Montaż systemu rynnowego Galeco BEZOKAPOWY rozpoczynamy od szczegółowego zaplanowania i wymierzenia położenia rynny względem przyszłej elewacji, wyznaczając wielkość wysunięcia krawędzi krokwi poza zewnętrzną krawędź ściany nośnej. Jest to zobrazowane na poniższym rysunku:

Maskownice w późniejszym czasie (po montażu) można zdemontować - FAKT
Maskownice w systemie Galeco BEZOKAPOWY są montowane w systemie zatrzaskowym w zamkach haków doczołowych i bez problemu można je zdemontować w dowolnym momencie. Pytanie tylko po co ktoś miałby to robić ;) Dzięki maskownicom rozwiązanie wygląda estetycznie, maskownica stanowi wykończenie całego systemu orynnowania.
Obejrzyj film montażowy:
System Galeco BEZOKAPOWY w Twoim HOMEKONCEPT
Zainteresowało Cię to nowoczesne rozwiązanie i chciałbyś zastosować je w swoim domu HOMEKONCEPT? System orynnowania Galeco BEZOKAPOWY to nowatorstwo na najwyższym poziomie, idealnie dopasowane do naszych nowoczesnych projektów. Skontaktuj się z naszym partnerem!
| Materiał partnera |
Komentarze
Brak komentarzy
Musisz być zalogowany aby dodawać komentarze.