Wygodnie i efektywnie – o co zadbać w miejscu do pracy i nauki

Ostatnie lata to czas rozpowszechnienia możliwości pracy zdalnej, a zajęcia online stały się często spotykanym sposobem organizacji nauki, szczególnie na wyższych etapach edukacji. Niezależnie od tego, czy prowadzisz własną firmę, pracujesz na etacie w modelu hybrydowym, czy uczysz się w szkole lub na uczelni, posiadanie dedykowanego miejsca, które sprzyja koncentracji, jest kluczowe dla efektywności i komfortu. To nie tylko przestrzeń, gdzie możemy rozłożyć laptopa i przejrzeć ważne dokumenty, ale także taka, która ułatwi skupienie na zadaniach wymagających pełnej uwagi i zaangażowania. Poniżej dzielimy się kilkoma pomysłami i radami o co zadbać tworząc komfortowe miejsce do pracy i nauki.

Dla kogo – dzieciaki i młodzież

Jednym z pierwszych etapów projektowania przestrzeni, a może nawet przygotowania do projektowania, jest poznanie potrzeb jej użytkowników. O miłości do Lego, ani fascynacji zespołem muzycznym i potrzebie ich obecności w pokoju dziecka czy nastolatka nie dyskutujemy, to sprawy ważne, ale indywidualne. Natomiast na wyższym poziomie ogólności potrzeby będą uniwersalne. Zapewnienie prywatności, tzw. „swojego miejsca”, odpoczynek i regeneracja, efektywny sen, miejsce do nauki, zabawy i relaksu.

Pokoje dzieci to połączenie kilku funkcji, które w pozostałych częściach domu często realizowane są w osobnych pomieszczeniach. To sypialnia, garderoba, gabinet i salon w jednym, więc ergonomia tego miejsca to podstawa. Dzisiaj skupiamy się na nauce, więc po pierwsze zadbajmy o przestronne biurko, na którym spokojnie zmieści się laptop, monitor, klawiatura, myszka, rozrzucone notatki i otwarty podręcznik. Idealnie, aby towarzyszyło mu miejsce do przechowywania, szuflada, półka lub szafka oraz krzesło z możliwością dopasowania do rozmiarów użytkownika. Po drugie, młody człowiek powinien mieć możliwość wygodnego poczytania w pozycji innej niż tylko przy biurku. Może to być szerokie siedzisko z poduszkami pod oknem, wygodny fotel lub kilka dodatkowych poduszek czy wałków na łóżku. Natomiast absolutnie kluczowym elementem jest zapewnienie we wszystkich tych miejscach odpowiedniego oświetlenia – zarówno dziennego, jak i sztucznego, które będzie sprzyjać koncentracji i nie zmęczy oczu. Unikajmy też zbyt wielu bodźców w przestrzeni, które mogą rozpraszać uwagę. Postawienie na stonowaną kolorystykę będzie dobrym pomysłem.

Ważne, aby każde dziecko miało swoje własne, dedykowane miejsce i jeśli tylko mamy taką opcję niech będzie to osobny pokój. Wybierając pomieszczenia w nowym domu, które zajmą nasze dzieci zwróćmy także uwagę na możliwość zapewnienia spokoju i ciszy.

HOMEKONCEPT 123 - pokój młodzieżowy do nauki.
HOMEKONCEPT 123 i jego przytulna przestrzeń młodzieżowego pokoju.

Dla kogo – dorośli domownicy

Do korzyści z oddzielenia strefy zawodowej od prywatnej, również w przestrzeni fizycznej, nie trzeba już chyba nikogo przekonywać. Jeśli więc tylko mamy taką możliwość urządźmy w jednym z pomieszczeń naszego domu gabinet. Często stosowanym i bardzo udanym kompromisem jest połączenie go w funkcji z pokojem gościnnym. Pomieszczenie powinno być wyposażone w ergonomiczne meble, wygodne biurko i krzesło - najlepiej dostosowany fotel, które zapewnią komfort nawet podczas wielogodzinnej pracy przy komputerze. Nie zapominajmy o istotnej kwestii jaką jest przechowywanie. Ascetyczny, minimalistyczny wystrój wnętrza będzie sprzyjał skupieniu. Może jednak okazać się nie do końca funkcjonalny, w takich miejscach jak gabinet, najczęściej trzymamy dokumenty dotyczące gospodarstwa domowego, rodzinne pamiątki, a nawet… coraz bardziej popularny, domowy sejf.

Co jeśli nie mamy osobnego pokoju na gabinet lub jeśli dwójka dorosłych domowników potrzebuje miejsca do pracy? W takich przypadkach dobrym rozwiązaniem będzie wydzielenie przestrzeni do pracy w innym pomieszczeniu, na przykład w sypialni. Ważne, żeby takie miejsce było na tyle odosobnione i optycznie oddzielone, aby zapewniało spokój i ciszę niezbędne do koncentracji. Może to być kącik z biurkiem w rogu pokoju lub specjalna wnęka, którą można zamknąć, gdy nie jest używana.

HOMEKONCEPT 125 - miejsce wyeksponowane na gabinet w sypialni.
Nowoczesny, zaciszny gabinet z widokiem na ogród, gdzie ciepła kolorystyka przeplata się z minimalizmem struktur - HOMEKONCEPT 125.

Wygodnie i efektywnie

Niezależnie od usytuowania miejsca do pracy i nauki uwzględnijmy kilka warunków sprzyjających wygodzie i efektywności: spokój i ciszę, ergonomię mebli, odpowiednie oświetlenie oraz ochronę przed nadmiernym słońcem.

Spokój i wyciszenie

Zapewnienie spokoju w osobnych pomieszczeniach nie jest wyzwaniem. Dużo trudniej zrobić to w wydzielonych strefach w sypialni czy salonie. Jednym z pomysłów na rozwiązanie tej kwestii zastosowaliśmy w projekcie HOMEKONCEPT 91. Gabinet w sypialni oddzieliliśmy nowoczesnym przeszkleniem, co pozwoliło zyskać miejsce na biurko i szafki, lekko wyciszyć miejsce pracy, a dodatkowo uniknąć uczucia klaustrofobii, które zapewne pojawiłoby się przy nieprzeźroczystych ściankach. Dodatkowo uwzględniliśmy przylegający do sypialni taras, który zapewnia widok na ogród, świeże powietrze i dodatkowe źródło naturalnego światła… bo regeneracja umysłu podczas przerw od ekranu komputera to podstawa efektywności pracy i odpoczynku dla wzroku.

Wydzielona przestrzeń na gabinet w sypialni HOMEKONCEPT 91.
Wydzielona przestrzeń na gabinet w sypialni HOMEKONCEPT 91.
Aranżacja nowoczesnej sypialni z wydzieloną przestrzenią biurową w projekcie HOMEKONCEPT 91.

Ergonomia

Długa pracy przy biurku bez dbałości o odpowiednią pozycję może kosztować nas sporo zdrowia i spadek efektywności. Właściwie dobrane meble, takie jak wygodne krzesło z regulacją wysokości i oparcia, podwyższenie zapewniające odpowiedni kąt nachylenia ekranu czy możliwość wyprostowania i oparcia stóp zapewniają wygodę oraz pomagają unikać bólu pleców czy nadgarstków.

Oświetlenie

Oświetlenie odgrywa kluczową rolę w komforcie pracy i nauki. Najlepsze jest naturalne światło, które nie tylko poprawia nastrój, ale również sprzyja koncentracji. Warto zatem zaplanować gabinet w miejscu, które ma dostęp do okien. Usytuowanie biurka również nie powinno być przypadkowe. Najefektywniej wykorzystamy światło dzienne gdy ustawimy biurko na wprost okna. Jeśli jednak nie mamy takiej możliwości, ustawiamy stanowisko tak by światło padało z przeciwnej strony niż dłoń, którą piszemy.

Pory dnia, roku a czasami też pory naszej pracy zmieniają się. Do oświetlenia naturalnego musimy więc dodać to sztuczne. Lampy biurkowe o regulowanej intensywności, ciepła barwa światła wieczorem oraz jasne oświetlenie ogólne pomieszczenia to aspekty, które warto wziąć pod uwagę. Taka kombinacja pozwoli na dostosowanie warunków oświetleniowych do aktualnych potrzeb i ograniczy zmęczenie wzroku.

Ochrona przed intensywnym słońcem

W letnie dni intensywne światło słoneczne może być zmorą podczas pracy, powodując odblaski na ekranie komputera oraz przegrzewanie pomieszczenia. Pomóc mogą np. screeny przeciwsłoneczne ograniczające dostęp słońca, jednocześnie nie zaciemniające całkowicie pomieszczenia. Inna opcja to zewnętrzne żaluzje paskowe, które umożliwiają regulację ilości wpadającego światła i zapewniają ochronę przed przegrzewaniem. Oba te rozwiązania pomagają utrzymać odpowiednią temperaturę i jasność w gabinecie.

Komentarze

Brak komentarzy

Musisz być zalogowany aby dodawać komentarze.

powrót do artykułów
Zaciekawił Cię ten artykuł

Zobacz inne artykuły

HOMEKONCEPT INSPIRUJE
2 września 2024

Wygodnie i efektywnie – o co zadbać w miejscu do pracy i nauki

STREFA PARTNERA HK
21 sierpnia 2024

Zintegrowany system fotowoltaiczny VARIO dla dachówek CREATON

STREFA PARTNERA HK
11 sierpnia 2024

Oto dachówka KIOTO. Jedyna taka cementowa