Zasady prawidłowego rozmieszczenia pomieszczeń w domu
Dobrze zaprojektowany dom to taki, w którym wszystkie pomieszczenia są wygodne i dopasowane do oczekiwań każdego z mieszkańców; strefa dzienna odpowiednio nasłoneczniona, a komunikacja między poszczególnymi częściami budynku bezproblemowa i intuicyjna. Na co zwrócić uwagę wybierając dom, aby cieszyć się komfortem przez długi czas?
Rozkład pomieszczeń w domu ze względu na optymalne nasłonecznienie
Od południa lub południowego zachodu lokalizuje się pomieszczenia części dziennej, a więc salon i jadalnię. Ponieważ w nich najczęściej przebywamy w ciągu dnia, powinny one być jak najdłużej nasłonecznione. W nich montuje się także największe zestawy okienne, aby łatwiej skomunikować strefę dzienną z ogrodem i wykorzystać naturalną energię słoneczną do dogrzewania wnętrz.
Strefa dzienna w projekcie domu HOMEKONCEPT 49.
Łazienka i pomieszczenia techniczne mogą być usytuowane od strony północnej lub od północnego zachodu, gdyż nie wymagają odpowiedniego doświetlenia. Montuje się w nich mniejsze okna niż w części dziennej, aby jak najmniej energii uciekało na zewnątrz.
Kuchnia nie musi znajdować się od strony południowej. Ma to związek z nagrzewaniem się pomieszczenia podczas gotowania. Zwykle lokalizuje się ją obok wejścia do budynku, aby łatwiej można obserwować osoby wchodzące do domu.
Rozmieszczenie pomieszczeń w domu względem stron świata, zapewni komfort mieszkańcom przez cały rok oraz pozwoli zaoszczędzić nawet do 20% energii potrzebnej do ogrzewania domu. Dzięki temu można mniej wydać na ogrzewanie budynku.
Nowoczesne projektowanie układu pomieszczeń
Funkcjonalnym rozwiązaniem jest wyraźny podział domu na strefę dzienną i nocną. W części dziennej mieści się kuchnia, salon, jadalnia, a sąsiaduje z nią toaleta, pokój dla gości lub gabinet. Natomiast w strefie nocnej, odizolowanej od pozostałych pomieszczeń, projektuje się sypialnię, łazienkę, pokoje dla dzieci, garderoby oraz schowki. Przy projektowaniu układu pomieszczeń warto także pomyśleć o części gospodarczej, w której znajdzie się pralnia, spiżarnia i kotłownia.
Aranżacja sypialni w HOMEKONCEPT 45.
Kuchnia otwarta na salon sprawia, że wnętrza wydają się większe, a całość tworzy jedną multi-funkcjonalną przestrzeń. Nie można wyobrazić sobie również współczesnego domu bez słonecznego tarasu, który w miesiącach letnich jest praktycznym przedłużeniem salonu.
Coraz częściej w strefie nocnej wydziela się tzw. master bedroom – czyli apartament rodziców składający się z sypialni, prywatnej łazienki i garderoby. Rośnie także zapotrzebowanie na dodatkowe pomieszczenia rekreacyjne. W domach jednorodzinnych można spotkać saunę czy domową siłownię, a duża rodzinna łazienka zamienia się w pokój kąpielowy.
Jak rozmieścić pomieszczenia w domu? Postaw na komfort!
Wszelkie szlaki komunikacyjne muszą zostać zaplanowane w taki sposób, aby umożliwiały swobodne poruszanie się domowników pomiędzy poszczególnymi wnętrzami oraz zabierały jak najmniej powierzchni użytkowej. Trzeba także pomyśleć o przestronnym wiatrołapie, w którym zmieści się duża szafa ubraniowa.
Aranżacja salonu w projekcie HOMEKONCEPT 55.
Planowanie i rozmieszczenie pomieszczeń w domu, uzależnione jest od liczby domowników oraz ich preferencji. Nie bez znaczenia pozostaje układ względem stron świata, gdyż właściwie nasłoneczniony dom, zapewni komfort użytkowania przez cały rok. Należy również pamiętać o podziale na strefę dzienną i nocną oraz odpowiednio zaplanowanych szlakach komunikacyjnych.
Serdecznie zapraszamy do obejrzenia bogatej oferty, w której znajdują się projekty domów nowoczesnych stworzonych z myślą o klientach szukających innowacyjnych rozwiązań projektowych. W HOMEKONCEPT znajdziecie Państwo domy o różnych układach funkcjonalnych, kształtach bryły i wielkościach.
Komentarze
Brak komentarzy
Musisz być zalogowany aby dodawać komentarze.